1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımı

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımı
0

Kış aylarında muhabbet kuşu bakımı büyük bir titizlik ve özveri gerektirir. Kış ayları, kuş dostunuz için sıkıntılı bir dönem olabilir. Bu mevsimi kuşunuz için daha keyifli ve güvenli hale getirmek adına bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımı Iyi mi Olmalı?

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımı

Kuşunuzu korunaklı bir alanda tutmanın yanı sıra kışın bazı detaylara yoğunlaşmanız mühim. Kış aylarında muhabbet kuşu bakımı hakkında şunlar önemlidir:

Kafes Örtüsü Kullanın

Kafes örtüleri, bilhassa de kış mevsimi için hazırlanmış olan örtüler, ısının kuş kafesi içinde tutulmasına destek verir. Bu biçim örtüler gece saatlerinde kullanılabilir. Hem sıcaklıkların en düşük olduğu saatlerde kuşunuzun üşümesini önler hem de güvenlik duygusunu teşvik eder.

Kafesi İyi Bir Yerde Konumlandırın

Kuş kafesi rüzgâr almayan bir yerde olmalıdır. Ek olarak ısı kaynağının oldukca yakınında da olmamalıdır. Pencere ve kapıları gerektiği benzer biçimde yalıtmıyorsanız, kuş kafesi de bu tür alanların yakınında yer almamalıdır. Kuşunuzun kafesini, kuytu, hava akımı olmayan, güvenli bir yere koymalısınız.

Isıtıcı Kullanın

Kış aylarında muhabbet kuşu bakımı mevzusunda ısıtıcılar da mühim bir noktadır. Isıtıcılar, havalar oldukca soğuk olduğu dönemlerde kuşunuza ısı sağlamanın en kolay yoludur. Sadece yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde kuşunuz, ısı kaynağının oldukca yakınında olmamalıdır. Ortamı güvenli bir halde ısıtan ekipmanlar tercih edebilirsiniz.

Bolca Oyuncak

Fizyolojik aktivite yolu ile eğlenmek ve etken kalmak, kuşunuzun üşümesini engelleyecektir. Kafeste bol miktarda kuş oyuncağı bulundurarak, kuşunuzun hareketli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu da egzersiz yöntemiyle ısınmayı destekleyecektir.

Kuşları Bir Araya Getirin

Haiz olduğunuz kuş sayısına bağlı olarak kuşları aynı kafeste tutmak iyi bir stratejidir. Hem kuşlar birbirleriyle keyifli vakitler geçirirler hem de üşüdüklerinde yan yana durarak ısınmayı başarabilirler. Kısacası ısı için birbirlerinden yararlanabilirler.

Beslenmeye Dikkat Edin

Kış aylarında muhabbet kuşu bakımı, beslenme konusunu da kapsar. Kuşunuza soğuk havalarda birazcık daha çok yiyecek verebilirsiniz. Kuş, yiyecek tükettikçe metabolizması hareketlenecektir ve bu da üşümesini önleyecektir. Ek olarak, evcil kuşunuza sunacağınız muhabbet kuşu yemi, vitaminler ve mineraller yönünden yoğun olmalıdır. Bu sayede sempatik dostunuzun hastalıklara yakalanma riski minimize edilecektir. Kış aylarında da kuşunuzun tertipli olarak su tüketmesini sağlamalısınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir