1. Anasayfa
 2. Köpekler

Karadeniz’in asil köpek ırkı: Zerdeva 

Karadeniz’in asil köpek ırkı: Zerdeva 
0

Karadeniz’e özgü asil bir köpek olan Zerdeva ırkı köpeklerin geçmişi Kolhis dönemine dayanır. Bu köpek ırkları inatçı ve sert mizacı özellikleri ile hususi köpekler içinde yer alır.

Zerdava, parlak zeka, sadık ve atılgan bir türdür.

Karadeniz Bölgesi’ne özgü olan Zerdava ırkı köpeklerin geçmişi Kolhis (Laz-Megrel Krallığı) dönemine kadar uzanır. Trabzon Zerdavası olarak malum bu türün Pitbullar kadar inatçı olduğu anlatılır.

Akıllı, sadık ve atılgan bir tür olduğu belirtilen Zerdava köpeklerinin nesilleri günümüzde soyu tükenmekte olduğu ve fazlaca azca sayıda kalmış olduğu belirtiliyor.

Trabzon Zerdavası’nın özellikleri

Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir köpek olarak bilenen Zerdavaların vücutlar kare biçiminde, oldukça dengeli ve simetriktir. Kuyrukları kıvrık bir halde, vücudun üstünde göç eder.

Kulakları dik ve dışa doğru birazcık eğimlidir. Başları dar ve uzundur. Dudakları kahverengidir. Averaj kiloları 20-25 kilodur. Orta büyüklüktedir.

Zerdava ırkı köpeklerin kuvvetli ayak yapısı ve derin göğsü vardır. Gözleri koyu renklidir. Bakışları etkileyicidir. Sadık ve cesurdur. Çoğu zaman sırtları ve karın kısımları kahverengi, göğüsleri beyaz renktedir. Pati kısmında beyaz rengin üstünde kahverengi minik benekler yer alır.

Zerdava ırkı köpeklerin kuvvetli ayak yapısı ve derin göğsü vardır. Gözleri koyu renklidir. Bakışları etkileyicidir.

Zerdava ırkı köpekler tek renktir, kestane rengi olan bu ırk köpeklerin renk, mevsimine gore koyulaşır yada kızıllaşır. Zerdava köpekleri karakter olarak sert yapıya sahiptirler. inatçılıkları ve süratli oluşları meşhurdur.

Zerdava köpekleri, 100 seneler ilkin hayvan sürüleri içinde çobanlık yapmış olup uyarıcı bir yapıya sahipti. Süratli atik ve hiperaktif oluşu yardımıyla çobanları her şeyden haberdar ederlerdi. 

Geçmişte agresif bir yapıya haiz olan Zerdava ırkı köpekler, bekçilik özelliklerini de taşırdı. Aşırı koruyucu olan bu cinslerin bulunmuş olduğu evlere gidecek olan konuk ev sahibine haber vermeden gidemezdi.

Geçmişte agresif bir yapıya haiz olan Zerdava ırkı köpekler, bekçilik özelliklerini de taşırdı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir