1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

7 Maddede Kuş Besleyenlerin Bilmesi Gerekenler!

7 Maddede Kuş Besleyenlerin Bilmesi Gerekenler!
0

Kuş besleyenlerin bilmesi gerekenler çoğunlukla merak ediliyor. Günümüzde evlerinde evcil hayvan beslemek isteyen birçok şahıs bulunmaktadır. Evcil hayvan türleri içinde kuşlara ilgi oldukça fazladır. Kuş bakımı hem eğlencelidir hem de birçok mühim detay barındırır. Eğer evinizde tatlı halleri ile size sevinç katan bu küçük canlıları besliyorsanız yada beslemek istiyorsanız aşağıda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan püf noktaları açıkladık!

(*7*)Kuş Besleyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kuş Besleyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kuş sahiplenecekseniz, şu bilgileri unutmamalısınız:

1. Kuş Türlerini İyi Bir Şekilde Araştırın

Evinize bir kuş alma sonucu verirken ilk olarak hangi türün size uygun bulunduğunu net bir halde tespit edip belirlemeniz gerekmektedir. İlk kere kuş besliyorsanız, sempatik ve kolay bakımı olan türlerle adım atmak iyi bir düşünce olabilir.

Evlerinizde besleyebileceğiniz muhabbet kuşları yada kanaryalar şeklinde türler, hem güzel görünüşleri hem de şarkılarıyla sizi neşelendirecekler. Evvelde kuş beslediyseniz şu demek oluyor ki deneyimli bir kuş sahibiyseniz, daha değişik kuş türleri de düşünebilirsiniz. Ihmal etmeyin, her türün değişik gereksinimleri ve karakteristik özellikleri vardır. Bu durumları göz önünde bulundurarak kuş türü seçimi hayata geçirmeye itina gösterin.

2. Doğru Kafes ve Ortam Seçimi

Kuş besleyenlerin bilmesi gerekenler içinde bir diğeri de kafes mevzusu. Kuşunuzun mutlu ve sıhhatli olması için ona uygun bir yaşam alanı sağlamak oldukça önemlidir. Geniş bir kafes seçerek, kuşunuzun rahatça uçabilmesini sağlayabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz kafesi güneş ışığı alan bir yere yerleştirmeye itina göstermeniz ehemmiyet arz eder. Fakat kafesin direkt güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. Şundan dolayı kuşunuzun gözleri hassastır. Bu şekilde bir durumda ise kuşunuzun gözlerine istemeden de olsa zarar verebilirsiniz. Bunun için dikkatli olmanız gerekmektedir.

3. Dengeli Beslenme Rutini Oluşturun

Kuşlar için dengeli ve besleyici bir beslenme rutini genel olarak kuşların sıhhatli bir yaşam sürdürmeleri için gereklidir. Kuşlar çoğunlukla beslenmek için tohumları sevmiş olarak tüketmektedirler. Kuşların sıhhatli kalmaları için maalesef ki bir tek tohumlarla beslenmeleri yetersiz olabilir.

Piyasada yer edinen hazır kuş yemleri, kuşunuzun gerekseme duyduğu vitamin ve mineralleri ihtiva eder. Ek olarak meyve, sebze ve haşlanmış yumurta şeklinde çeşitli gıdalar da kuşların beslenmesine katkı sağlamaktadır.

Kuş Besleyenlerin Bilmesi Gerekenler

4. Toplumsal İhtiyaçları Önemseyin

Kuş besleyenlerin bilmesi gerekenler söz mevzusu olduğunda kuşun toplumsal gereksinimlerinden da anlatmak gerekir. Kuşlar toplumsal varlıklardır ve bir çok tür, öteki kuşlarla etkileşim halinde olmayı sever. Eğer uygunsa, kuşunuzun bir kuş arkadaşı olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat kuşunuzu yeni kuşlar ile tanıştırırken dikkatli olmalı ve uyum sürecine süre tanımalısınız. Yapacağınız bu davranış ile beraber kuşunuzun mutluluğunu artırabilirsiniz. Bu aşamada kuşunuzun türüne uygun bir dost bulmaya itina göstermeniz şarttır.

5. Temizlik Rutinini Önemseyin

Kuşunuzun yaşam alanını temiz tutmak genel olarak kuşunuzun sağlığını korumanın yanı sıra evinizin temizliği için de oldukça önemlidir. Kafesin altındaki tohum kabukları ve dışkıları tertipli olarak temizlemek, genel olarak bakteri ve fena kokuların oluşumunu engeller. Bunun haricinde su ve yem kaplarını da günlük olarak temizlemeyi dikkatsizlik etmeyin. Aksi takdire kuşunuz mikrop kapıp hastalanabilir.

6. İlgili ve Sabırlı Olun

İlgi ve sabır da Kuş besleyenlerin bilmesi gerekenler sıralamasında yer alır. Kuşlar da insanoğlu şeklinde ilgi ve sevgiye gerekseme duyan canlılar arasına yer verilmiştir. Kuşunuz ile sürekli olarak konuşmak, müzikle uğraşmak ve hatta nazikçe okşamak evcil dostunuz ile aranızdaki bağları güçlendirecektir.

Kuşlar genel olarak nazik hareketleri severler. Durumun bu şekilde olmasından dolayı kuşunuzu incitecek hareketlerden kaçınınız. Böylece kuşunuz ile aranızdaki bağ oldukça daha sağlam olacaktır.

7. Acil Durumlar İçin Her Süre Hazırlıklı Olun

Her ne kadar kuşunuz hiçbir sıhhat problemi yaşamıyor olsa da kimi zaman beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde sorunlarla karşı karşıya kalabilme ihtimalinizden dolayı temel ilk yardım bilgilerine haiz olmak önemlidir.

Kuşunuzun veterinere ihtiyacı bulunduğunu gösteren emareleri tanımak ve acil durumlarda neler yapmanız icap ettiğini bilmek, kuşunuzun sağlığına süratli bir halde müdahale etmenizi elde edecektir. İlk yardım hakkında bilginiz bulunmuyorsa kesinlikle alanında uzman birinden destek alınız. Bu da kuş besleyenlerin bilmesi gerekenler içinde konumlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir