1. Anasayfa
 2. Cennet Papağanı

Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?

Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?
0

Muhabbet kuşu beslemek istiyorsanız; muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sempatik kuşlar enerjik, özgürlüğüne ve oyuna düşkün canlılardır. Bu yüzden muhabbet kuşu kafes düzeni onlara uygun şekilde olmalıdır.

Muhabbet kuşu kafesi, kuşun rahat edebileceği büyüklükte olmalıdır. Bununla birlikte kafes, kuşun gereksinimi olan malzemeleri içermelidir. Muhabbet kuşunuz kafesinde rahatça hareket edebilmeli ve istediği zamanlarda keyifli zaman geçirebilmelidir.

Kuş kafesi, onun sağlığı ve mutluluğu üstünde direkt tesir gösterir. Kuşunuzun oynayacağı yada içinde özgürce kanat çırpabileceği kadar büyük olmayan bir kafes, onun mutsuz, mutsuz ve durgun olmasına yol açabilir. Fena kafes koşulları da muhabbet kuşunun ruh halini negatif etkileyebilir.

Bir kafes satın alacaksanız; ilk olarak kaç tane kuş beslemek istediğinizi hesaba katmalısınız. Bir muhabbet kuşu için ideal kafes ebatları 45x45x45 santimetre boyutlarındadır. Kafesin parmak aralıkları ise averaj 1,5 santimetre olmalıdır. Bu sayede muhabbet kuşuna güvenli ve ferah bir ortam sağlanmış olur. Şimdi muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı sıralayalım.

Muhabbet Kuşu Kafes Düzeni Iyi mi Olmalı?

muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı

Kuş beslemek isteyenler tarafınca muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı sorusu çoğunlukla sorulur. Muhabbet kuşlarının rahat ve sıhhatli kalmaları adına kafeste bulunması ihtiyaç duyulan malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

1. Kuş Tüneği

Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı sorusunun ilk cevabı kuş tünekleri. Muhabbet kuşları, devamlı olarak kafesin tabanında durmaktan sıkılabilir. Hatta bu durum, kuşun huzursuz olmasına niçin olabilir.

Bu sempatik canlılar naturel yaşamlarında olduğu şeklinde tüneme gereksinimi duyarlar. Bu sebeple de muhabbet kuşu kafesinde tüneklere ne olursa olsun yer verilmelidir. Tünek alırken ürünün kaliteli ve uygun boyutlarda yapım edilmiş olmasına itina göstermelisiniz.

2. Kuş Yemliği ve Suluklar

Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı diyenler için öteki ürün önerisi de kuş yemliği ve suluklar. Kuş dostlarımız, tırmanma özellikleri yardımıyla su ve yem kaplarına kolay şekilde ulaşabilirler. Bu yüzden kaplar, kuş tüneklerinin yakınında konumlanmalıdır.

Kafesinizde tek bir kuş olacaksa bile iki tane kuş yemliği bulundurmanız önemlidir. Birisi muhabbet kuşu yemi için diğeri de sebze, meyve ve kuş krakeri için olabilir. Muhabbet kuşunuzun su gereksinimini karşılayan suluklar, kafesler için hususi olarak tasarlanmıştır. Muz suluk yada parmak suluk şeklinde çeşitleri bulunan kuş sulukları içinde otomatik suluklar da yer verilmiştir.

3. Kuş Gaga Taşı

Kuş dostlarımızın gagalarının törpülenmesi önemlidir. Gaga taşları bu aşamada devreye girer ve kuşların sıhhatli ve muntazam görünümlü gagaya haiz olmalarına yardım eder.

Bununla birlikte gaga taşları kuşların mineral ihtiyacına da hitap eder. Bilhassa yavruluk, tüy dökümü, çiftleşme, hastalık ve mevsim geçişleri şeklinde zamanlarda mühim olan mineral ve vitaminler, gaga taşı ile kuşa sunulabilir.

4. Kuş Oyuncakları

Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı? Muhabbet kuşu kafesleri ne olursa olsun kuş oyuncakları da içermelidir. Tek başlarına yaşayan kuşlar için de mühim malzemelerden olan oyuncaklar, kuşların keyifli ve keyifli zaman geçirmelerine izin verir. Oyuncaklar yardımıyla kuşlar stres atarlar ve ruh halleri iyileşir.

5. Kuş Kumu

Kuş kumları, muhabbet kuşu kafesi için mühim olan malzemelerden biridir. Kuşların tüketmiş oldukları kuş yemi, sebze, meyve ve kraker şeklinde gıdaları kolaylıkla sindirilebilmeleri için kuş kumu gereklidir. Kuş kumu yardımıyla kuşunuzun mide ve sindirim sorunları yaşaması önlenecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir