1. Anasayfa
 2. Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler 2024

Muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler 2024
0

Muhabbet kuşları çoğu zaman evde besleme amaçlı alınır. Bunun yanında bazı üreticiler, muhabbet kuşu üreterek bunu zevkli bir kazanç kaynağına dönüştürebilirler. Muhabbet kuşu alma nedenine bakılırsa kuşların sayısını, türünü, kafesin büyüklüğünü, aksesuarların şekil ve özelliklerini belirlemelisiniz. Sadece her ne amaçlı olunursa olsun muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekilen noktalar vardır. Gelin bunların hepsini detaylı bir halde görelim.

Muhabbet kuşu alırken nelere dikkat edilmelidir?

muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler

1.Kuşu aldığınız yeri iyi seçmelisiniz.

Muhabbet kuşları ve öteki evcil hayvanlar annelerinden ayrılabileceği büyüklüğe geldiklerinde üreticiler tarafınca satılmak suretiyle pet shoplara dağıtılır. Burada alıcının kuş yada evcil hayvanı satın almasına kadar geçen sürede hayvanlar ufak kafeslerde barındıklarından uzun süre kalmaları halinde yıpranabilirler. Bu yüzden eğer çevrenizde, arkadaşlarınız yada akrabalarınız içinde muhabbet kuşu besleyen birileri var ise, onlarla iletişime geçin. Eğer yavruları var ise tanıdıklarınızdan almanız daha sıhhatli olacaktır.

Fakat çevrenizden bulamadınız ve Pet shop’tan almaya karar verdiyseniz, ilk olarak mağazanın tertipli ve temiz olmasına, ondan sonra kuşun yaşamış olduğu kafesin, yem kaplarının ve suluklarının temiz olmasına dikkat edin.

2. Alacağınız muhabbet kuşunun sıhhatli olmasına dikkat edin.

Muhabbet kuşlarının hastalıklı olup olmadıklarını ayırt etmek oldukça zor değildir. Sıhhatli bir muhabbet kuşu hareketlidir. Bir tünekten diğerine uçar durur, türlü cambazlıklar yapar. Duruşu diktir. Tüyleri temiz, sık, tertipli ve eksiksizdir. Bakışları canlı, gözleri parlak, çevresiyle ilgilidir. Sindirim ve boşaltım sistemi düzenlidir. Kafesin altında bulunan dışkılar bizim için sağlığı hakkında mühim bir ip ucudur. Cok katı sert dışkılar kadar sulu olanlar da hastalık emaresidir. Yeşil renk ve sulu dışkılar ishal, katı dışkılar ise kabız olduğu anlamına gelir. Devamlı ishal ve kabızlıklar bağırsak iltihaplanmalarına neden olur. Bu şekilde kuşları almaktan kaçınmak gerekir. Muhabbet kuşları pet shoplarda toplu olarak satıldığından dolayı dışkının hangi kuşa ilişik bulunduğunu idrak etmek imkansızdır. Bu yüzden kuşun kıç tarafını incelemek gerekir. Makat temiz olmalı, etrafındaki tüylerde hiçbir dışkı kalıntısı bulunmamalıdır.

Tüyleri kabarık, aksıran, burnu tıkalı, yada akıntılı, gözleri çapaklı kuşlar soğuk algınlığına yada nezleye tutulmuşlardır. Üşütmenin aşırı olması halinde uzucu durumlarla karşılaşılabilir. Ek olarak soğuk algınlığı bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı bu durumlarda kuş üreticilerinin, kuşu iyileşene kadar öteki kuşlardan ayırması gerekir.

Kuşun gagası, gagasının üstünde bulunan etli kısım (cere), ayaklar ve tırnaklar da dikkatle incelenmelidir. Yüz pullanması ve ayak pullanması olarak malum hastalığa parazitlerin yol açmış olduğu bilinmektedir. Yüzde ve ayaklarda pul pul kabarmalar şeklinde kendini gösterir. Tedavisi zor olmamakla beraber kolay bulaşan bu hastalığın görüldüğü kafesten kuş alınmamalıdır.

Derisinin üstünde kızarıklıkların bulunmaması gerekir. Bunu görebilmek için kuşun tüylerine üfleyin. Eğer kızarıklık var ise bu bir hastalık emaresidir.

3. Alacağınız muhabbet kuşunun yavru olmasına dikkat edin.

Muhabbet kuşları erken yaşta ergenleşirler. Beş aylık bir muhabbet kuşunun yavrulaması mümkündür. Fakat dokuz aylıktan ve yedi yaşından büyük kuşların üretimde kullanılması sakıncalıdır. Üretim amaçlayan üreticilerin yaş faktörüne dikkat etmesi gerekir.

Muhabbet kuşları sahibiyle yakınlaşma, konuşma, ele konma, elden yem yeme, benzer biçimde bazı becerileri erken yaşlarda daha kolay kazanmaktadırlar. Yaşları ilerledikçe kazanmış oldukları becerilerde gerilemeler ve unutmalar görülür. Bu yüzden alırken yavru muhabbet kuşları tercih edilmelidir.

Muhabbet kuşu yavrularını erişkin olanlardan ayırt edilmesi kolaydır. Yavru muhabbet kuşlarının kafasındaki çizgiler yetişkinlere oranla daha sıktır. Muhabbet kuşları yaşlandıkça kafasının üstündeki bu cizgiler zaman içinde kaybolur. Bunu saçları dökülmüş, keli ortaya çıkmış amcalara benzetebiliriz.

muhabbet kuşu yaş tayiniResimlerde görüldüğü benzer biçimde kafalarının ön kısmı temiz arka kısımları cizgilidir. Yavrularda ise bu cizgiler ön kısma kadar sık bir halde görülür. Bir öteki farklılık ise gözleridir.

Dört aylıktan ufak muhabbet kuşlarının gözleri simsiyahtır. Altıncı aya doğru gözler grileşir. Sekizinci aya yaklaşıldığında gözlerinin çevresinde açık gri halkalar oluşur. Sekiz aylıktan büyük muhabbet kuşlarının gözlerinin etrafındaki halkalar beyaza dönüşür.

4. Muhabbet kuşu renk seçimi:

Evde beslemek için alacağınız muhabbet kuşunun rengini göz keyfinize hitap edecek şekilde seçmenizde hiçbir sakınca yoktur. Fakat üretim için nitelikli yavrular elde edilmek isteniliyorsa aynı renk özelliklerine haiz kuşlar çiftleştirilmelidir. Daha bilgili ve ileri bir üretim için muhabbet kuşu üretimi hakkında yazımızı okumanız oldukça yararlı olacaktır.

5. Muhabbet kuşu cinsiyet seçimi:

Muhabbet kuşlarında cinsiyet seçimi gene isteğe bakılırsa seçilir. Fakat adam muhabbet kuşları ile dişiler içinde belirgin farklılıklar vardır. Bunlardan bazıları;

Adam muhabbet kuşları, dişilere bakılırsa daha hareketlidir.

Dişiler, erkeklere bakılırsa daha agresif davranışlarda bulunur.

Adamların ötüşü daha uzundur, öterken kafalarını sallarlar. Dişilerde ise tam tersidir.

Adam muhabbet kuşlarını ortalama 100 kelimeye kadar ezberleme kabiliyetleri vardır. Dişilerde bu sayı daha azdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_en
  Beğen
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum_
  Aşık Oldum!
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir