Kuşlar İçin Elektrolit Nedir? Elektrolit Nasıl Yapılır?

tarafından
261
Kuşlar İçin Elektrolit Nedir? Elektrolit Nasıl Yapılır?

Kuşlarda elektrolit çok iyi bir öneme sahiptir. Öncelikle Elektrolit nedir ?

Canlıların bedenlerinde bir çok çeşitli elektrolit bulunur. Elektrolit sıcak havalarda kuşların yoğun sıvı kaybettiği dönemdir. Kuşlarımız aldıkları besinlerle elektrolit dengesini bulmaya çalışırlar. Mineral ve su kaybeden kuşlarda bir çok rahatsızlık görülebilir. Bu durumların önüne geçmek hemde kaybedilen bu sıvı kayıpları tekrar kuşa kazandırmak için elektrolit vermemiz gerekir. Elektrolit aynı zamanda ishali önlediği, ishal tedavisinde de kullanıldığı görülmüştür.

Elektrolit aynı zaman da serum etkisi de yaratır. İshal olan kuşlarda su ve mineral kaybını tekrar kandırarak kısa sürede iyileşme etkisi de gösterir. Elektrolit sadece tedavi amacıyla değil, destek amacıyla da kullanabilirsiniz. Elektroliti kullanmanız için illa kuşunuzun ishal olmasına gerek yoktur. Dengesiz beslenme,aşırı derecede yorgunluk durumlarında kuşların bedenlerindeki elektrolit dengesi bozulur. Bozulan bu denge sonrasında kuşunuzun sağlığını da kaybeder ve kayıplar yaşanabilir.

Elektrolit kullanımı tüy değişimindeki  veya yer değişimi gibi strese neden olan durumlarda kuşların yorgun düşmesini engeller. Gelişimi açısında çok iyidir.

Elektrolit herkesin kolayca yapabileceği şekildedir. Mutlaka ki elektrolit yapımında kullanılan malzemeler herkesin evinde rahatlıkla bunun içeriklerdir.

Elektrolit için gerekli malzemelerimiz;

Karbonat

Karbonat

 

TUZ

 

TOZ ŞEKER

Elektrolit Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki vermiş olduğumuz malzemeleri tekrar bahsedecek olursak;

  • KARBONAT
  • TUZ
  • TOZ ŞEKER

Herkesin evinde var olan yoksa da rahatlıkla marketlerden temin edebileceğiniz malzemeler aslında, kolaylıkla bulabilirsiniz.

TEK KUŞU OLANLAR İÇİN YAPIŞI 1 SU BARDAĞI SUYA

1 Pirinç tanesi kadar KARBONAT

1 Pirinç tanesi kadar TUZ

1 Pirinç tanesi kadar TOZ ŞEKER

ÇOK FAZLA KUŞU OLANLAR İÇİN YAPILIŞI 1 LİTRE SUYA

1 Çay kaşığı KARBONAT

1 Çay kaşığı TUZ

1 Çay kaşığı TOZ ŞEKER

Hangi Zamanlarda Verilmelidir?

Normal şartlarda destek amaçlı olarak 2 hafta da 1 olmak üzere yani 1 ayda toplam 2 gün verilebilir.