Kalamar(Sübye) Kemiği Nedir? Kalamar Kemiği Kuşlara Faydası Nedir?

tarafından
103
Kalamar(Sübye) Kemiği Nedir? Kalamar Kemiği Kuşlara Faydası Nedir?

Kalamar kemiği hem doğal olması hemde kalsiyum konusunda çok iyi bir seçenek. Kalamar kemiği aslında gaga taşı ile karıştırılıyor. Kalamar kemiğinin gaga taşından ayıran en büyük özellikliği, kalamar kemiğinin doğal olması. Gaga taşı doğal değildir.

Kalamar kemiği gördüğünüz gibi kalamardan çıkarılmaktadır.

KALAMAR KEMİĞİNİN KUŞLARA FAYDASI NEDİR?

Canlıların en çok kemiklerinde kalsiyum/fosfor minerali bulunmaktadır. Kuşların yumurtlama dönemlerinde yumurtaların kabukları incelmeye başladığında durumun farkına varmak biraz zor olabiliyor. Genel olarak genç vücut yapısı tam oluşmamış ve yavruluk tüylerini daha atamamış kuşlarda yaşanabiliyor. Bunun gibi durumlarda kafeslerde üretilen kuşlar yavruyken bakımının önemi büyüktür fakat bakım yetmiyor tabi gün ve güneş ışığında görmesi gerekiyor. Güneş ışığı kuşların hem vücut gelişimi hemde çabuk ısınmasını sağlamaktadır. Ayrıca güneş ışı gören kuşlar bir yandan güneş görmeyen kuşlardan daha çok sağlıklı olurlar ve tüyleri daha canlıdır ve göz alıcı olur. Verim olarak ise daha verimli olurlar. Genelde kapalı ortamlarda bulunan kuşları gün ve güneş ışı gördüğü zaman hal ve hareketleri kontrol edilemeyecek hale gelirler bunun nedeni ise kuşun vücut hücrelerini hareketlendirerek kuşun daha canlı ve neşeli olmasını sağlar. Bizim yapmamız gereken ise yumurta dönemine girebilme ihtimali olan her kuşa kesinlikle, kafeste tek yaşayan dişi erkek yavru kızmaları damızlıklar hepsine ayrı verilmesi gerekir. Bazı üreticiler bunu verip kum vermezler öyle bir şey yapmamaları daha doğru olur. Eğer sende üreticiyim veya ne zaman ilk yavrumu alacağım bu kuşlardan diye heyecanla bekliyorsanız kalamar kemiğini asın kafese. Dişi kuşların ne zaman kalamar kemiğini deli gibi yemeye kemirmeye başladığında işte o zaman yumurta dönemine girmeye hazırlanıyor demektir. Bazı kafeslerde olmadığı zaman ise ya kafesinizin sağını solunu yada kafeste asılı olan yuvacığı kemirmeye başlayacaktır. İç güdüsel olarak mineral ihtiyaçlarını karşılarlar ama sadece kalsiyum diyebiliriz fosfor mineralini de unutmamanız gerekir.

Kalamar Kemiği Önemi, Kemiklerde kalsiyum/fosfor dengesi kesinlikle söz konusudur. Kalamar kemiği veya diğer adıyla mürekkep balığı kemiği kuşların kemik sağlığı ve gelişimi için çok önemli bir üründür. Kalamar kemiği gaga taşının yerine tam olarak geçmese de, gaga törpülemede kuşlara yardımcı olur. Yumurtlama döneminde daha sağlıklı yumurta kabukları oluşması için dişi kuşa kalamar kemiği verilmesi gerekir. Kalamar kemiğini deniz kenarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bununla uğraşmak istemiyorsanız tanesini 4-5 TL ye sağlık marketlerinden satın alabilirsiniz. Zaten kalamar kemiği uzun süre yetecek. Yılda en fazla 3-5 kere almanız gerekebilir. Satıl aldığınız kalamar kemiğinin kireçten yapılmış sahte kemik olmadığına emin olunuz. Eğer denizden topluyorsanız kuşlara vermeden önce yıkayıp ve güneşte kurutmayı unutmayın. Aksi takdirde kuş bakterilere maruz kalır.

Denizden nasıl kalamar kemiği toplanır diyorsanız video’yu izleyebilirsiniz.